درباره وبلاگ
بررسی جاذبه های گردشگری دنیا و مقایسه ایران با آن... هدف اصلی توسعه گردشگری و بالا بردن سطح آگاهی های عمومی جهت گذران اوقات فراغت می باشد.
ورود
نام کاربري :
رمز عبور :
جستجو
معرفی به دوستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:
پیوندهای روزانه
صفحات جداگانه
موضوعات
آرشیو
پیوندها
آمار نگاه زیبای شما
بازدید امروز : 1
افراد آنلاین : 1
بازدید دیروز : 1
بازدید ماه : 2
بازدید سال : 11932
کل بازدیدها : 230171
مجموع اعضا : 56
تعداد مطالب : 829
تعداد نظرات : 1
دیگر امکانات
ساخت وبلاگ
ساخت وبلاگ
ساخت وبلاگ
Google Pagerank Checker Tool
:: تبلیغات در این وبلاگ
محل قرار گیری کد تبلیغات
:: کلیسای جامع شارتر
کلیسای جامع شارتر یکی از مرموز ترین بناهای جهان است. چه کسی این بنا را ساخته است و برای چه؟ چرا مکان ساخت آن اینهمه منحصر بفرد است؟معماران آن چگونه و چطور دانش ساخت این بنا را پیدا کردند؟


شهر شارتر در کنار رود ایور در دشت حاصلخیزی قرار دارد که در 90 کیلومتری جنوب غربی پاریس واقع شده است. کلیسای جامع آن یکی از بناهای مقدس و از جمله اسرارآمیزترین کلیساهای جهان است و یکی از دلایل این امر محل ساخت این بناست. حتی پیش از آن که اقوام گل و سلت در این نقطه از جهان مستقر شوند کسانی که دایره های خر سنگی را در اسکاتلند برپا کردند در این نقطه کار می کردند و بناهای ستوندار سنگی و چاه را در پشته ای که بعدها بروی آن واقع شد بنا کردند.


بنای سنگی از دو یا سه ستون یکپارچه سنگ نتراشیده که به روی ان ها سنگ مسطح تراشیده ای قرار داشت تشکیل شده بود و اتاقکی را درست می کرد به اندازه قامت یک انسان. چنین تصور می شد ک ین بنا منبع مهم انرژی بوده که از زمین ساطع می شده و با گردش فصل ها، در زمان معین ، کسانی را که به آن جا می آمدند سرشار از حیات می کرده بنابراین آن تپه ی کوچک چاه و بنای سنگی مقدس شد.


بعدها، دروئیدها، کاهنان سلتیک بریتانیایی و گل، در این مکان مکتبی را دایر کردند که مرکز آموزش های دروئید شد. اینمکان ویژگی جدیدی پیدا کرد. زیرا پیشگویی به دروئیدها خبر داد که دوشیزه ای باکره ای فرزندی خواهد زائید و آن ها تصویر باکره ای را بر روی چوب گلابی نقش کردند که برزانوی نشسته بود و نوزادی در بغل داشت. درئیدها این تصویر را در کنار چاه نصب کردند و آن را باکره ی زیر زمین نام نهادند.


وقتی مسیحیان در قرن سوم م به شارتر آمدند و تصویر باکره را دیدند، تصویر براثر مرور زمان سیاه شده بود. آنها نامش را باکره سیاه گذاشتند و کلیسایی بانوی ما نام نهاده اند.
روی هم رفته شش کلیسا در این محل ساخته شده که 5 تای اول براثراتش سوزی از میان رفت امابنای ششم که امروز پابرجاست در هاله ای از ابهام فرو رفته. هیچ اطلاعات یکپارچه و روشنی از ساخت یکی از بزرگترین شاهکارهای معماری جهان در دست ما نیست.

این کلیسا نمونه بارز معماری گوتیک است اینکه این دانش چگونه کسب شد و چگونه به مرحله ی اجرا در آمد هیچ کس نمی داند که بذرآن کی و کجا کاشته شد؟شاید نه رزم اوری که به رزم اوران معبد مشهور شدند و نزدیک به ده سال در سرزمین مقدس گذراندند و در سال 1128 در خفا به فرانسه بازگشتند، با خود اسراری به فرانسه اوردند و با کمک راهبان به مرحله اجرا در آوردند؟! شاید معماری گوتیک که بنای کلیسای شارتر نمونه بارز آنست نتیجه مستقیم جستجوی این نه تن است؟


این حقیقت در هاله ای از ابهام فرو پنهان مانده است.شاید رزم آوران معبد به بقایای تابوت عهد عتیق و اسرار درون آن دست پیدا کردند از جمله قانون آسمانی اعداد ووزن و مقیاس ها؟سالها کار بروی تفسیر و تعبیر این قوانین به دست راهبان سیسترکان، لازم بود تا این اسرار رمزگشایی شوند و نتیجه ان در هندسه کاربرد پیدا کند. بهرحال زمانی که کلیسا در آتش سوزی سال 1194 سوخت راهبان توانستند دانش کافی مهندسی ساختمان را به عمل نزدیک کنند.


ظرف مدت 30 سال معماران، بنایان، مجسمه تراشان، ستاره شناسان، مساحان، و عده ای دیگر توانستند این بنای مقدس را سرپا کنندو کمتر کسی با دیدن آن متعجب نمی شد.


زیرا تناسب ابعاد بنا، جهت آن، موقعیت کلی بنا، همه به نحوی دقیق، و ظریف محاسبه و رعایت شده بود و روح و روان انسان را تازه و شاداب می کرد. مرکز مقدس کلیسایعنی محراب مرکزی مابین ردیف دوم و سوم جایگاه همسرایان قرار دارد و درست 37 متر زیر این نقطه سطح آب در چاه است. درست اگر در همین ارتفاع بالا برویم برج کلیسا و جایی که صلیب بر آن نصب شده قرار دارد و زیر صلیب طاق های نوک تیز سنگین پنان با دقت ساخته شده اند گویی اصلا وزنی ندارند.


برچسب ها : ,
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1393/7/28 و در ساعت : 06:27 - نویسنده : مریم
:: پربازدیدترین مطالب
:: آخرین نوشته ها
Copyright © 2010 by http://worldtourism.samenblog.com