X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدساختمان اداری Al Dar
درباره وبلاگ
بررسی جاذبه های گردشگری دنیا و مقایسه ایران با آن... هدف اصلی توسعه گردشگری و بالا بردن سطح آگاهی های عمومی جهت گذران اوقات فراغت می باشد.
ورود
نام کاربري :
رمز عبور :
جستجو
معرفی به دوستان
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:
پیوندهای روزانه
صفحات جداگانه
موضوعات
آرشیو
پیوندها
آمار نگاه زیبای شما
بازدید امروز : 104
افراد آنلاین : 2
بازدید دیروز : 281
بازدید ماه : 1458
بازدید سال : 1458
کل بازدیدها : 219697
مجموع اعضا : 56
تعداد مطالب : 829
تعداد نظرات : 1
دیگر امکانات
ساخت وبلاگ
ساخت وبلاگ
ساخت وبلاگ
Google Pagerank Checker Tool
:: تبلیغات در این وبلاگ
محل قرار گیری کد تبلیغات
:: ساختمان اداری Al Dar

ساختمان اداری AlDar که توسط گروه معماری MZ طراحی شده  ، پروژه ای منحصر به فرد و مبتکرانه است. این ساختمان نیمه کروی شامل دو نمای مدور محدبی شکل است که با یک نوار باریک دندانه ای شیشه کاری شده است. این بنای کاملاً شیشه ای از نمای روبرو کاملاً مدور و از جهات دیگر منحنی است.


شکل مدور در معماری:
دایره نماد سازگاری، پایداری، عقلانیت و همچنین بی نهایت بدون ابتدا و انتهااست. همچنین دایره مظهر تمامیت است که کل مکان و زمان را در بر می¬گیرد.

Boullée این دایره دو وجهی را به عنوان یک شکل ایده آل و بی نقص مورد ستایش قرار داد زیرا با هیچ حقه چشم اندازی نمی توان ظاهر آن را تغییر داد.
از آغاز تا کنون معماران با الهام از رمزآفرینی دایره، در طرح های بناهایشان از اشکال هندسی کروی شكل استفاده کرده اند. شکل کروی تولوس (معبد دوار) در یونان با زمینی گرد از آثار معماری یونانی غیرعادی نیست و بعدها در نوع شناسی بناهای رومی نیز استفاده می شده است.در سال 1784، Boullée کنایه آمیزترین پروژه اش را مطرح کرد: مقبره سرباز گمنام برای اسحاق نیوتن که به شکل یک دایره بزرگ با ارتفاع 150 متر، نمایانگر جهان، بر پایه ای کروی شکل قرار گرفته است. اگرچه این طرح هیچ گاه عملی و ساخته نشد.

در تمام دوران تاریخ مدرن معماری، معماران ساختمان¬های کروی شکل نظیر برج های مدور و گنبدها را طراحی می کردند و شکل دایره به طور قابل ملاحظه ای در توسعه افلاک نما و تئاترها به چشم می خورد. شکل مدور همیشه برای نقشه های زمین و کف با نما و سقف ساختمان سنتی استفاده می شده است.
با این وجود، تا کنون هیچ کس اقدام به ساخت ساختمانی با نمای کاملاً مدور ننموده است. چنین ایده ای در طرح ها باقی ماند.


مبداء و پیدایش شکل  ساختمان اداری  ALDar :
طرح اداره كلAldar ، توسط معماران MZ، در نوع خود مبتکرانه و منحصر به فرد است.در زمان تصمیم گیری برای ساخت بنای شمایلی در ساحل Al Raha، Marwan Zgheib تصمیم گرفت ساختمانی ساده بسازد که مفهوم آرامش و زیبایی ایده آل معماری کلاسیک و در عین حال عظمتی پرمعنا را برساند؛ ساختمانی که با معماری شمایلی امارات متحده عربی رقابت  کند.

برای رسیدن به این منظور، Zgheib ابتدا می بایست اشکال طبیعی را تحت هدایت مفهوم نظم انتخاب می کرد. از این رو، با الهام از پوسته صدف که با میراث دریانوردی اش برای ابوظبی همانند رمزآفرینی شکل هندسی کروی معنی عمیقی دارد، در ساخت دو دیوار غول پیکر منحنی شیشه ای از پوسته صدف باز الهام گرفت.
این گونه بود که این طرح هندسی و ارزشمند ایجاد شد: آسمانخراشی کروی با سطح منحنی شیشه ای که به اندازه چهار زمین فوتبال است.نسبت های هارمونیک :
برای ایجاد تصوری کلی از مفهوم ساختمان عظیم مدور، مسائل ثبات بصری، هارمونی و پویایی بسیار مهم هستند. چالش اصلی ،پیدا کردن دو نقطه بر روی زمین برای قرار دادن این بنا بود. برنامه توسعه این حجم با استفاده از یکی از قدیمی ترین قوانین معماری انجام شد: قاعده كمیت بر اساس بخش طلایی.
بخش طلایی صرفاً مربوط به بخش زیباشناسی ساختمان نیست که مورد توجه هنرمندان است بلکه اصل کیهانی همه جا حاضری است که موجب تمایز ساختاری می شود.
 در واقع، این نسبت در عمل طبیعت نمایان می شود ( نظیر بدن انسان، بدن حیوانات، نباتات و کریستال ها ) که ذهن و چشم انسان به طور طبیعی آن را ترجیح می¬دهد و دنبال می كند.تناسب های معبد یونانی بازتاب قاعده زیباشناسی ساختمان از بخش طلایی است.
وقتی از قاعده بخش طلایی در این بنای کروی شكل استفاده می کنیم، دایره به ستاره پنج پری تقسیم می شود که در آن بدن انسان در کنار سر و چهار عضو دیگر هر کدام در یک پر این ستاره قرار گرفته اند. بر همین اساس، معماران توانستند دو پایه این عمارت کروی شکل را بنا نهند. این دو نقطه ای که به زمین متصل می-شونددر نهایت تعادل این عمارت را برقرار می سازند.
توجه با این اصول بود که شکل پویا و بخش اصلی این ساختمان به وجود آمد.


تلفیق نما و سقف :
بر خلاف ساختمان های چهار طرفه متداول، ساختمان کروی شکل با به کار گیری ساختار سقف نوعی، رویکرد ساخت و ساز بنا را به چالش می کشاند.

این ساختمان سه وجهی متکی بر قسمت زیپ مانند، شیشه پیوسته و نوار ساختمانی است که دو وجه اصلی را به هم کوک می زند و سطح باریک پیوسته افقی ـ عمودی، پهلو و نمای خارجی، پنجره و سقف را ایجاد می کند. این جزء جانبی که ستون فقرات پروژه است، به طور برجسته تلفیق نما و سقف را به وجود آورده و به دنبال آن فرم یکپارچه عمارت شکل می گیرد.


انحنای نما :
شکل برجسته و شگفت آور این ساختمان با استفاده از طرح ساختار خارجی مثلثی ـ شبکه چهارخانه مورب فولادی به دست آمد. اولین نوع این ساختمان که در امارات متحده عربی ساخته شد،با استحکام و کارآیی بیشتر مناسب با ساختمان کروی شكل و با قابلیت انعطاف پذیری بیشتر نسبت به ساختمان های مستطیلی شکل خلق شد.
این سامانه نه تنها به کمینه کردن اثر قاب های فولادی در نما کمک می کند بلکه به عنوان یک المان معمارانه که حس کلی مقیاس را شکل داده، با بزرگنمایی سازه از لایه سازی افقی معمولی که در نمای اغلب ساختمان های بلندمرتبه این منطقه وجود دارد، عمل می نماید. این سیستم نمودار شبکه ای نیازی به ستون های خارجی ندارد و بنابراین زیبایی ظاهری بنا حفظ می شود.

همین مسئله منجر به بالابردن کارآیی ساختمان شده و انعطاف پذیری طرح را راحت تر کرده است. اگرچه این ساختمان تنها 23 طبقه دارد، اما مساحت آن به اندازه یک برج معمولی 40 طبقه می باشد.
پوشش منحنی شیشه ای یکی از پیچیده ترین سازه های انجام شده بود. ترکیب قطعات مثلثی و لوزی  شکل مثل یک پازل سطح نمودار شبکه ای و این شکل پیچیده هندسی را پوشاند و مسئله انحنای بنا را حل کرد.


بخشی از طرح اصلی یا همان ساختمان مدور رو به خیابان با نمای غربی ـ شرقی است و طلوع و غروب خورشید در شیشه قابل رؤیت است. بناهای شیشه ای نه تنها محیط پیرامون پروژه را منعکس می سازند بلکه شخصی که روبروی آن ایستاده می تواند انعکاس و تصویر خود در جهان بزرگ تر را ببیند.

استراتژی های پایدار ساختمان :
این پروژه مطابق با استاندارد LEED شورای ساختمان سبز ایالات متحده طراحی شده و در ساخت این بنا مسائل زیست محیطی کاملاً رعایت شده است. این ساختمان یكی از اولین ساختمان های اداری دوستدار محیط زیست در ابوظبی می باشد كه از مواد قابل بازیافت مانند فولاد، بتن و شیشه ساخته شده است.

همچنین این ساختمان از حداكثر نور طبیعی استفاده می كند و دفاتر اداری در هر طبقه در معرض نور خورشید قرار گرفته اند. همچنین یك سیستم خودكار زیرزمینی برای جمع آوری مواد زائد تعبیه شده كه از مواد زائد موجود در ساختمان مجدداً استفاده می كند. این سیستم آشغال را مستقیماً به ایستگاه محلی انتقال زباله برای بازیافت و فشرده شدن منتقل می كند. برچسب ها :
| لینک ثابت | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 1391/3/26 و در ساعت : 06:11 - نویسنده : مریم
:: پربازدیدترین مطالب
:: آخرین نوشته ها
Copyright © 2010 by http://worldtourism.samenblog.com